Lidé navrhují vlastní prostor tak, aby odpovídal fázi života, ve které se nacházejí a uspokojil jejich potřeby a životní postoje. Kde se inspirovat? 8.–11. ledna 2014 proběhl největší a nejvýznamnější mezinárodní veletrh bytového textilu a textilu pro veřejný sektor ve Frankfurtu. Trendy jsou již tradičně představovány šest měsíců před zahájením veletrhu a naznačují aktuální tendence bytového textilu pro příštích 18 měsíců. Ty pak slouží vývojářům, elektrotechnikům a projektantům jako vodítko a pomoc rozluštit socio-kulturní trendy a budoucí požadavky zákazníků. Zároveň jsou měřítkem kvality textilního designu a trendů textilního průmyslu v celé šíři tohoto oboru.
Heimtextil je kreativní událost, která podněcuje každou sezonu přemýšlet o rozmanitosti textilu a můžeme tak využívat bohatství informací pro naše klienty.

Rok 2014/15 strukturuje trendy do těchto kategorií:
Vytvořme nesoulad
Hravý potisk umožňuje nekontrolovaný umělecký výraz. Barvy jsou tažené nebo potřísněné na povrchu. Návrháři experimentují se způsoby, jak výrobní procesy umožní určit vzhled a strukturu konečného produktu. Vznikající materiály a technologie umožňují jedinečné a individuální výsledky. Pro uspokojení poptávky po individualizovaný produkt se návrháři stále snaží experimentovat s novými materiály a technologiemi. Počítačové algoritmy a podobné technologie usnadňují hromadnou výrobu na míru, protože tkaniny lze vytisknout digitálně. Sbližování vědy a přirozeného světa odhaluje progresivní syntetické řešení pro udržitelnější budoucnost.
Projektujme přírodu
Nové textilní techniky proplétají živé systémy. Návrháři technizují přírodu pro pěstování svých vlastních materiálů a zároveň přírodu kopírují. Toto inovativní sbližování biologie jde ruku v ruce s novými povinnostmi: designéři začínají přehodnocovat důsledky a upravují svůj dřívější životní styl. Jsme svědky designových trendů, které zkoumají koncept vytváření přirozené práce pomocí umělých prostředků, a který umožňuje, abychom se inspirovali interakcí vědy a designu.
Oslavujme čistotu
Při hledání smyslu spirituality přírodních materiálů se upřednostňuje puristická podoba.
Je to reakce na hromadnou výrobu, zájem o objekty, které mají osobnost a jsou doprovázeny příběhem. Toto hnutí ctí přírodní materiály, zahrnuje jejich nedostatky a poukazuje na jejich původ záměrně. Výsledkem je primitivní a zároveň moderní estetika. Hrubá příroda s její ryzí barvou, texturou a tvarem působí jako generátor myšlenek. Jsou používány úsporné materiály a výrobní procesy a zdroje. Animismus, esencialismus, minimalismus a redukcionismus jsou rozhodujícími trendy.
Obnovme řemeslo
Oživení a obnovení tradiční řemeslné techniky slouží k posílení významu objektů.
Návrháři pracují s recyklovanými materiály, vymýšlí koncept improvizovaného stylu jako kontrapunkt k naší technologii.Jednotnost se nahrazuje koláží a vyvolává svůdné vizuální napětí. Používají se tradiční řemeslné techniky, jako je vyšívání, tkaní nebo pletení.

Tento ročník navštívilo přes 67.000 návštěvníků ze 133 zemí světa a nejnovější produkty a inovace byly viděny díky 2718 vystavovatelů. S růstem návštěvníků a vystavovatelů byl Heimtextil 2014 naprostý úspěch.

Podívejte se na prezentační video tohoto ročníku
http://vimeo.com/75707364